czwartek, 27 lutego 2014

Naleśniki z kurczakiem

Dzisiaj kolejny pomysł na wykorzystanie kurczaka z rosołu. Przepis pochodzi z książki „Mastering the Art of French Cooking” (Julia Child, Louisette Bertholle, Simone Beck). Osoby, które regularnie czytają mojego bloga prawdopodobnie już zauważyły, że jest to moja ulubiona książka kucharska. Na pewno jeszcze nie raz pojawią się tutaj dania nią zainspirowane. Jest to jedyna książka kucharska, którą przeczytałam prawie „od deski do deski”. 
Wracając do przepisu, jednym ze składników jest białe wino, ja najczęściej używam wina Riesling. Jest to jedno z moich ulubionych win i według mnie pasuje prawie do wszystkiego. Do nadzienia użyłam sera Ementaler. Naleśniki można usmażyć z dowolnego przepisu, np. z tego LINK. Ważne tylko, żeby nie były słodkie.

Składniki na nadzienie i sos:
1 cebulka szalotka
4 łyżki masła 

2-3 ugotowane nóżki z kurczaka
1/3 szklanki białego wina 

1/2 łyżeczki estragonu
2 1/2 łyżki mąki
1 szklanka mleka
1 żółtko
1/4 szklanki tłustej śmietany
70g tartego żółtego sera
sól i pieprz

Połowę masła rozpuścić i podsmażyć drobno posiekaną cebulę przez ok. 3 minuty. Dodać pokrojone na drobno mięso z kurczaka i podsmażyć jeszcze przez 2 minuty. Dodać wino i dusić pod przykryciem przez minutę. Następnie odparować płyn, dodać estragon i doprawić solą i pieprzem do smaku.
W rondelku podsmażyć mąkę z pozostałym masłem przez 2 minuty. Zdjąć z ognia, dodać gorące mleko, sól i pieprz. Dokładnie wymieszać, najlepiej trzepaczką. Następnie zagotować i mieszając gotować przez minutę. Śmietanę wymieszać z żółtkiem i powoli dodawać do sosu cały czas mieszając. Gotować przez minutę. Sos podzielić na 2 równe części. Do jednej dodać kurczaka i ser, a drugą pozostawić do polania naleśników.
Na naleśniki położyć 2-3 łyżki nadzienia i złożyć w trójkąt, albo zwinąć w rulon. Po przełożeniu na talerz polać sosem.




środa, 26 lutego 2014

Pasta z kurczaka


Danie z dzisiejszego przepisu powstało po tzw. przeglądzie lodówki. Wykorzystałam mięso z rosołu i awokado, które już robiło się dość miękkie. Do pasty świetnie by pasował szczypiorek, albo drobno posiekana cebulka. Szczypiorku niestety nie miałam, a za surową cebulą nie przepada mój mąż. Kanapki z pastą z kurczaka bardzo dobrze nadają się np. na lunch do pracy.

Składniki:
1 ugotowana pierś z kurczaka
2 jajka ugotowane na twardo
1 awokado
2 łyżki majonezu
1 łyżeczka musztardy
5 gałązek koperku
sól i pieprz

Mięso kurczaka i jajka drobno pokroić. Awokado rozgnieść widelcem. Wymieszać z majonezem i musztardą. Następnie dodać posiekany koperek i doprawić do smaku.


piątek, 14 lutego 2014

Krokiety z kapustą i pieczarkami

Dzisiaj przepis na krokiety. Można je przygotować wcześniej i tuż przed podaniem podsmażyć, albo podgrzać w piecyku. Z poniższych składników wyszło mi 18 krokietów.


Składniki na naleśniki:
1 szklanka wody
1 szklanka mleka
1 ½ szklanki mąki pszennej
4 jajka
50g roztopionego masła
szczypta soli

Wszystkie składniki zmiksować i odstawić ciasto do lodówki na 2 godziny, które w tym czasie zgęstnieje. Rozgrzać lekko natłuszczoną patelnię i smażyć cieniutkie naleśniki. Patelnia nie wymaga ponownego natłuszczania, dzięki temu, że w cieście znajduje się masło.

Składniki na nadzienie:
900g kapusty kiszonej
2 liście laurowe
2 ziela angielskie
700g pieczarek
1 średniej wielkości cebula
3 łyżki masła
3 łyżki oliwy z oliwek
sól i pieprz

Dodatkowo do panierki:
jajko, bułka tarta i olej

Kapustę wkładamy do garnka, zalewamy wodą, dodajemy liście laurowe i ziarenka ziela angielskiego i gotujemy przez ok. 1 godzinę, aż kapusta zmięknie.
Pieczarki kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na 2 łyżkach masła i 2 łyżkach oliwy, aż znacznie zmniejszą swoją objętość i odparuje woda (ok. 20 minut).



Cebulę również kroimy na drobno i podsmażamy na pozostałym maśle i oliwie (ok. 15 minut).



Ugotowaną kapustę przecedzamy i lekko odciskamy uważając, żeby nie zepsuć sitka tak jak ja. Najlepiej wyjmować kapustę po trochu i odciskać ją w rękach. Następnie razem z cebulą, dodajemy do pieczarek. Wszystko smażymy jeszcze przez ok. 20 minut. Doprawiamy solą i pieprzem.

Na środku każdego naleśnika kładziemy ok. 1 łyżkę nadzienia i rozsmarowujemy pozostawiając margines 1-1.5 cm.


Następnie 2 przeciwległe boki składamy i zwijamy naleśnik w rulon.


Krokiety od razu nadają się do jedzenia.


Ale smaczniejsze będą jak je zamoczymy w jajku, a następnie obtoczymy w bułce tartej i podsmażymy.

Najlepiej podawać z barszczem czerwonym.

sobota, 8 lutego 2014

Fondue Yin Yang

Czekoladowe fondue, Yin Yang, podpatrzyłam w mojej ulubionej restauracji, The Melting Pot. Okazało się, że zrobienie go jest łatwiejsze niż myślałam. Najtrudniejszą częścią przygotowania jest roztapianie czekolady, która może się zważyć, albo przypalić. Z tego powodu, polecam kupienie dodatkowych tabliczek „na wszelki wypadek”, aby Wasz romantyczny wieczór nie przerwała nieplanowana wyprawa do sklepu, tak jak było to w moim przypadku.

Składniki:
1 tabliczka gorzkiej czekolady
1 tabliczka białej czekolady
odrobina masła

Talerzyk smarujemy masłem i wkładamy do zamrażarki. Łamiemy tabliczki na kostki i wkładamy do oddzielnych kubków. Nie polecam miseczek, bo będzie później trudniej przelać czekoladę. Kubki wkładamy do rondelków z wodą i powoli podgrzewamy, cały czas mieszając. Jeżeli woda się zagotuje, należy zestawić z ognia. Odrobinę roztopionej czekolady wylewamy na zimny talerzyk, tak aby powstały 2 duże kropki, jedna jasna, druga ciemna. Talerzyk wkładamy do zamrażarki, żeby kropki zastygły. Następnie wlewamy do miseczki na fondue, jednocześnie białą i ciemną czekoladę. Tak, aby były równo podzielone na środku. Energicznie obracamy miseczkę, żeby powstał symbol Yin Yang. Kropki delikatnie podważamy nożem, białą kładziemy na ciemnej części fondue, a ciemną na białej.


Do fondue można podać np. truskawki, kawałki banana albo ananasa, pianki marshmallow.


środa, 5 lutego 2014

Zupa ziemniaczano-porowa


Zupa ziemniaczano-porowa, Potage Parmentier, Julii Child, to bardzo prosta zupa, która składa się tylko z ziemniaków, porów, śmietany i masła. Jest ona bardzo delikatna w smaku i można ją jeść w takiej postaci, albo wykorzystać jako bazę do innych zup.

Składniki:
1 1/2 litra wody
2 średniej wielkości pory (ok. 350g)
2 ziemniaki (ok. 350g)
2 łyżki tłustej śmietany
1 łyżeczka masła
sól i pieprz

Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę, pory myjemy i całe, łącznie z zieloną częścią, kroimy w plasterki. Przekładamy do garnka, zalewamy wodą, lekko solimy i gotujemy przez ok. 45 min. Następnie rozgniatamy warzywa widelcem. Dodajemy masło, śmietanę i doprawiamy do smaku.



Jeśli chcemy, możemy przed dodaniem śmietany, dodać inne warzywa i pogotować zupę jeszcze przez ok. 20 min. Ja chciałam wykorzystać brokuły, które akurat miałam w lodówce i zrobiłam z niej zupę brokułową z serem.


niedziela, 2 lutego 2014

Miarki z mojej kuchni


Miarki, których używam:

1 szklanka = 235ml 
1/2 szklanki = 120ml
1/3 szklanki = 80ml
1/4 szklanki = 60ml

1 łyżka = 15ml
1 łyżeczka = 5ml
1/2 łyżeczki = 2.5ml
1/4 łyżeczki = 1.25ml

Mojito

Mojito (wymawia się „mochito”) to mój ulubiony drink. Jest dość prosty w przygotowaniu i świetnie orzeźwia w upalne letnie wieczory. Pochodzi z Kuby i jest przygotowywany z rumu, mięty i limonek. Mój mąż opanował jego przygotowanie do perfekcji; często robi go na wieczory przy pizzy, ale świetnie też pasują chipsy tortilla z salsą.

Składniki na 2 drinki:
1 1/2 limonki
ok. 10 średniej wielkości listków mięty
4 łyżki (60ml) syropu z brązowego cukru
8 łyżek (120ml) białego rumu
woda gazowana
kostki lodu

Składniki na syrop:
nieoczyszczony cukier trzcinowy (brązowy)
woda

Przygotowanie syropu:
Do naczynia (kubek, szklanka) wrzucamy cukier (po jednej łyżce na drink plus jedna „na straty”) i zalewamy taką samą ilością wody. Mieszać aż cukier się całkowicie rozpuści. Można użyć gorącej wody, wtedy zajmie to mniej czasu.

Przygotowanie drinka:
Limonki myjemy, kroimy na ćwiartki i obcinamy końcówki.


Wyciskamy sok do shakera, wrzucamy skórki, oraz listki mięty. Następnie przy pomocy drewnianego tłuczka wyciskamy sok z limonek i mięty. Jest to najważniejszy etap przygotowywania napoju, więc warto poświęcić mu trochę uwagi. Podczas wyciskania soku należy lekko obracać tłuczkiem, żeby rozetrzeć skórkę z limonek i listki mięty. Dzięki temu wydobędzie się z nich olejki eteryczne, które nadają mojito jego specyficzny smak i zapach. Wlewamy syrop, rum, wrzucamy kilka kostek lodu i mieszamy. Do szklanek (moje, ikejowe, mają 235 ml) wrzucamy 2-3 kostki lodu, wlewamy przygotowaną mieszankę i uzupełniamy schłodzoną wodą gazowaną. Dekorujemy listkami mięty.