wtorek, 16 września 2014

Szarlotka (Apple Charlotte)


Apple Charlotte to szarlotka, którą przygotowałam na konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z jabłek. Moja szarlotka, poza tym że została ogłoszona najlepszą potrawą, została również nagrodzona w kategoriach: najlepsze użycie jabłek i najlepszy smak. Przepis powstał na podstawie przepisu Julii Child z małymi modyfikacjami. Oryginalnie zamiast biszkoptów używa się białego chleba tostowego, jednak uznałam, że z biszkoptami jest smaczniejsza.



Składniki:
ok.200 g podłużnych biszkoptów
2 kg jabłek
¼ szklanki dżemu morelowego
½ szklanki cukru
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (użyłam Nielsen-Massey)
2 łyżki ciemnego rumu (użyłam Bacardi)
200g masła

Dodatkowo do dekoracji:
cukier puder, pół jabłka, plasterek cytryny

Jabłka obrać, wykroić gniazda nasienne i pokroić w ćwiartki. Włożyć do garnka, nakryć pokrywką i dusić na małym ogniu przed ok. 15 minut.


Dodać dżem (jeżeli znajdują się w nim skórki owoców, należy wcześniej przetrzeć przez sitko), cukier, ekstrakt waniliowy, rum i 1 ½ łyżki masła. Następnie gotować przez ok. godzinę na małym ogniu, aż jabłka będą miały konsystencję gęstej marmolady, uważając żeby się nie przypaliły.

Pozostałe masło sklarować.

Formę bądź garnek (mój ma wymiary 16x6cm), wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Dzięki temu papier będzie się kleił do garnka i wygodniej będzie wykładać go biszkoptami.



Biszkopty skrócić na taką długość jak wysokość formy. Najlepiej przycinać je pod małym kątem i opierać krótszą stroną o garnek, wtedy nie będą się przewracały.

Każdego biszkopta zamoczyć w maśle i układać najpierw dookoła formy, a później na dnie.



Przełożyć jabłka (najlepiej, żeby wystawały nieco ponad formę, trochę się obniżą podczas pieczenia) i nakryć moczonymi w maśle biszkoptami. Można użyć odkrojonych kawałków ponieważ będzie to spód ciasta. Pozostałe masło wylać po bokach formy.



Wstawić do nagrzanego do 190 stopni C piecyka i piec przez 35-40 minut. Dobrze jest podłożyć pod ciasto blachę, w razie by wyciekło trochę soku z jabłek.

Następnie schłodzić przez co najmniej godzinę. Jeżeli ciasto będzie zbyt ciepłe, może stracić swój kształt po wyjęciu z formy. Nakryć talerzem i delikatnie obrócić. Zdjąć formę i papier.


Udekorować cukrem pudrem i kawałkami jabłek skropionymi sokiem z cytryny, aby nie ściemniały. Podawać z bitą śmietaną lodami albo kremem angielskim (crème anglaise).


Masło klarowane

Masło klarowane jest dobre szczególnie do smażenia ponieważ nie przypala się jak zwykłe masło. Takie masło można bardzo łatwo zrobić w domu. Należy roztopić kostki masła w rondelku i zebrać wytworzoną na wierzchu pianę.


Drugą metodą jest gotowanie masła na wolnym ogniu przez kilka minut, aż pianka sama się wygotuje. Należy wtedy uważać, żeby zdjąć garnek z palnika zanim wytrącony na dnie osad zacznie się przypalać.


Następnie przelać przejrzysty płyn do miseczki.

Crème anglaise

Crème anglaise to jedna z odmian kremu angielskiego. Jest to sos o rzadkiej konsystencji dodawany do deserów. Poszczególne rodzaje kremu angielskiego różnią się gęstością i smakiem. Bardzo gęste mogą być wykorzystywane do eklerek. Poniższy sos polecam do polewania ciast, szczególnie szarlotki.

Składniki:
3 żółtka
1/3 szklanki cukru
1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
1 ¼ szklanki gorącego mleka
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego (użyłam Nielsen-Massey)
1 łyżka ciemnego rumu (użyłam Bacardi)
1 łyżka masła

Żółtka delikatnie ubić trzepaczką przez 1 minutę.


Po rozbiciu żółtek można zacząć dodawać pozostałe składniki: Najpierw powoli wsypywać cukier (cały czas ubijając), później skrobię i na koniec mleko, dolewane po łyżeczce. Jeśli mleko będzie dodawane zbyt szybko, żółtka mogą się ściąć niwecząc cały wysiłek.


Garnek postawić na małym ogniu i podgrzewać cały czas mieszając, aż sos będzie miał konsystencję śmietany. Należy uważać, żeby nie zagotować sosu, bo żółtka się zetną. Sos gęstnieje w temperaturze ok. 80 stopni C. Na koniec dodać ekstrakt waniliowy, rum, oraz masło.

 

niedziela, 24 sierpnia 2014

Klops

„Gotowe na wszystko” to jeden z moich ulubionych seriali dlatego dzisiaj przygotowałam meatloaf na podstawie przepisu Lynette (“The Desperate Housewives Cookbook”- Christopher Styler, Scott Tobis). Meatloaf, czyli klops, jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu, ale wymaga dość długiego pieczenia. Smakiem przypomina kotlety mielone, jednakże jest dużo mniej tłusty, więc można sobie na niego pozwolić nawet na diecie.


Składniki na 3-4 osoby:
450g mięsa mielonego (wołowego)
1/3 szklanki bułki tartej
2 zielone cebulki albo szalotki
1 marchewka
1 jajko
1 1/2 łyżki sosu Worcestershire
1 1/2 łyżki musztardy
1 łyżka koncentratu pomidorowego
1/2 łyżeczki tymianku
1/2 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki pieprzu

Składniki na sos:
1/4 szklanki ketchupu
3 łyżki brązowego cukru
1/2 łyżeczki mielonej gorczycy

Cebulki pokroić, marchewkę zetrzeć na tarce o grubych oczkach, a następnie wymieszać z mięsem i bułką.


W drugiej misce lekko ubić jajko wraz z pozostałymi składniki.

 
Mieszankę połączyć z mięsem.


Przełożyć na blaszkę do pieczenia i uformować kształt przypominający bochenek. Piec przez 50 min w temperaturze 190 stopni C.


Składniki na sos wymieszać w małej misce.



Gdy klops będzie już upieczony, wyjąć go z piecyka i odstawić na 5 minut. Następnie polać sosem i podawać z ziemniakami.


niedziela, 6 lipca 2014

Jajka faszerowane

Dawno nie pisałam, bo jestem na diecie i chwilowo musiałam zrezygnować z przygotowywania pysznego jedzenia. Jednak nadarzyła się specjalna okazja, na którą mój mąż przygotował jajka faszerowane. Jajka zostały zrobione na podstawie przepisu Teściowej i jest to kolejna specjalność męża. Kto raz ich spróbuje, temu na długo zapadają w pamięć. Sekretem ich wyjątkowego smaku są bardzo drobno posiekane pieczarki oraz cebula, które później są powoli podsmażane. Na każde jajko potrzebna jest jedna średniej wielkości pieczarka. My tym razem użyliśmy 8 jajek.


Składniki:
8 jajek
8 pieczarek
mała cebula
2 łyżeczki oliwy z oliwek
majonez
sól i pieprz
szczypiorek

Jajka gotujemy na twardo i obieramy. Następnie przekrajamy na pół i wyjmujemy żółtka.


Pieczarki i cebulę kroimy w bardzo drobną kostkę, a następnie podsmażamy (na oddzielnych patelniach) na małym ogniu, na odrobinie tłuszczu. Pieczarki są gotowe, gdy znacznie zmniejszą swą objętość, a cebula gdy będzie dobrze zrumieniona.



Żółtka rozgniatamy widelcem, dodajemy pieczarki i dokładnie mieszamy.






Później dodajemy cebulę i nadal mieszamy. Następnie przyprawiamy do smaku solą i pieprzem, oraz dodajemy 1-1.5 łyżki majonezu. Mieszamy, aż składniki dokładnie się połączą.





Białka jajek nadziewamy farszem, a następnie dekorujemy majonezem i szczypiorkiem.










niedziela, 30 marca 2014

Naleśniki z serem


Dzisiejsze naleśniki zrobiłam specjalnie dla chorego męża, który jest miłośnikiem białego sera w każdej postaci. Użyłam sera domowej roboty, ale można też użyć sera ze sklepu. Naleśniki, które pozostaną (o ile jakieś pozostaną) przechowuję w lodówce, a później lekko podgrzewam na patelni i, jeśli skończy się ser, smaruję dżemem.



 
Składniki na ok. 20 naleśników o średnicy 25cm:
1 szklanka mleka
1/2 szklanki wody
1 szklanka mąki
1 łyżka cukru
1 łyżka cukru waniliowego
3 jajka
70g roztopionego masła

Składniki na nadzienie:
250g sera białego
2 łyżki cukru
1 łyżka cukru waniliowego
2 łyżki śmietany
1 żółtko

Dodatkowo:
Śmietana, brązowy cukier i cynamon

Wszystkie składniki na naleśniki umieścić w blenderze i zmiksować. Odstawić na conajmniej 30 minut, żeby ciasto "odpoczęło" i zgęstniało.
W tym czasie przygotować nadzienie serowe. Ser rozgnieść widelcem i wymieszać z cukrem, cukrem waniliowym, śmietaną, oraz żółtkiem.

Lekko natłuścić patelnię (tylko na początku, później już nie trzeba) i smażyć naleśniki na średnim ogniu.

Po usmażeniu, naleśniki smarować serem i zwijać, albo składać w trójkąty.
Tak przygotowane naleśniki, ułożyć na talerzu, polać śmietaną, oraz posypać cukrem i cynamonem.

środa, 26 marca 2014

Risotto z wędzonym łososiem

Ostatnio polubiłam risotto. Do tej pory jadłam tylko szafranowe, więc tym razem chciałam spróbować czegoś innego. Przepis znalazłam na stronie „Good Food”. Bardzo lubię wędzonego łososia z serem mascarpone i makaronem, dlatego długo nie zastanawiałam się jak zobaczyłam ten przepis. Przygotowanie jest dość szybkie, a danie bardzo smaczne. Polecam zarówno na specjalne okazje jak i codzienne kolacje.


Składniki na 2 porcje:
1 mała cebula
1 łyżka oliwy z oliwek
175g ryżu arborio
1 mały ząbek czosnku
750ml bulionu warzywnego
100g wędzonego łososia
3 łyżki sera mascarpone
1 1/2 łyżki posiekanej natki pietruszki
starta skórka z cytryny
sok z cytryny
sól i pieprz
rukola

Cebulę drobno posiekać i smażyć na oliwie, na małym ogniu przez 5 minut. Dodać ryż oraz czosnek i smażyć jeszcze przez 2 minuty. Gotować ryż przez ok. 20 minut stopniowo dodając po szklance bulionu. Przed dodaniem kolejnej szklanki odczekać, aż cały poprzedni płyn się wchłonie. Ryż należy od czasu do czasu zamieszać.


Łososia pokroić na małe kawałki, odkładając 2 większe do dekoracji.


Gdy ryż będzie już ugotowany, zdjąć z ognia i dodać łososia, ser, natkę i skórkę cytrynową. Doprawić solą i pieprzem, oraz skropić sokiem z cytryny.


Podawać z rukolą.

poniedziałek, 17 marca 2014

Homar


W minionym tygodniu obchodziliśmy z mężem rocznicę naszej pierwszej randki. Z tej okazji chciałam przygotować coś specjalnego na kolację, więc zdecydowałam się na homara. Danie pochodzi z Francji i nazywa się „Lobster Thermidor”. Przepis znalazłam w książce „The French Chef Cookbook” (Julia Child).
Ze względu na to, że mięso homara bardzo szybko się psuje, kupuje się je żywe i również żywe gotuje. Na szczęście, sprzedawca w sklepie zaoferował, że sam mi go ugotuje, bo nie wiem czy dałabym radę włożyć go do garnka.

Składniki na 2 osoby:
1 ugotowany homar o wadze ok. 2kg
2 łyżki masła
1 mała cebula szalotka
1/4 łyżeczki estragonu
3 łyżki koniaku
4 duże pieczarki (ok. 100g)
1/2 łyżki soku z cytryny

Składniki na bulion:
części pancerza i szkieletu
1 łodyga selera naciowego
1 mała cebula
2 marchewki
1/3 szklanki białego, wytrawnego wina Wermut
1 liść laurowy
1/4 łyżeczki estragonu

Składniki na sos:
2 łyżki masła
3 łyżki mąki
1/2 szklanki bulionu z homara
1/2 szklanki mleka
1 żółtko
1/2 łyżeczki mielonej gorczycy
szczypta pieprzu cayenne
1/4 szklanki tłustej śmietany
sól, pieprz, sok z cytryny
1/4 szklanki tartego parmezanu
1 łyżka roztopionego masła

Odciąć szczypce i odnóża.



Zaczynając od ogona, delikatnie rozciąć wewnętrzną część pancerza i wyjąć z niej mięso. Pancerz będziemy później nadziewać, więc należy uważać, żeby pozostał w całości. W dolnej części znajduje się samo mięso, należy jedynie pozbyć się wnętrzności.


W tułowiu znajduje się szkielet, który należny opróżnić z mięsa, i zachować na bulion. Na samej górze znajduje się żołądek homara, który przypomina nieduży woreczek, należy go wyrzucić.


Szczypce rozciąć i wyjąć z nich mięso. To samo można zrobić z odnóżami, ewentualnie zostawić je do dekoracji.


Mięso homara pokroić na duże kawałki, ok. 1 cm. Wszystkie kawałki pancerza, poza główną i częściami do dekoracji, wkładamy do garnka wraz z pozostałymi składnikami na bulion. Zalewamy wodą tak, aby zakryła pancerz i warzywa, i gotujemy przez 40 min. Odcedzamy i gotujemy jeszcze przez kilkanaście minut, aż płyn zredukuje się do ok. 1/2 szklanki.

1 1/2 łyżki masła roztapiamy na patelni, dodajemy posiekaną szalotkę i mięso homara. Smażymy przez 3-4 minuty. Przyprawiamy estragonem, wlewamy koniak i smażymy jeszcze przez kilka minut, aż alkohol wyparuje.


Na drugą patelnię przekładamy pieczarki pokrojone na ćwiartki razem z resztą masła, sokiem z cytryny, odrobiną soli i łyżką wody. Dusimy pod przykryciem przez ok. 5 minut. Przekładamy do homara. Jeżeli powstanie jakiś płyn, zostawiamy go do sosu.

W rondelku roztapiamy masło, dodajemy mąkę i podsmażamy przez 2 minuty. Następnie wlewamy gorące mleko z bulionem i energicznie mieszamy trzepaczką. Gotujemy przez minutę cały czas mieszając. W miseczce mieszamy żółtko, gorczycę, pieprz cayenne i śmietanę. Stopniowo ogrzewamy dolewając część przygotowanego sosu, a następnie mieszankę przelewamy do sosu i mieszamy. Gotujemy przez minutę. Doprawiamy do smaku.

2/3 sosu mieszamy z homarem i pieczarkami, a następnie nadziewamy pancerz homara. Polewamy pozostałym sosem. Posypujemy serem i polewamy masłem.


Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni C, wstawiamy homara na górną półkę piecyka i pieczemy przez 20 minut.

Danie najlepiej podać ze świeżym pieczywem.