czwartek, 13 marca 2014

Pierogi z mięsem

Wreszcie nadeszła pora na danie, z którego polska kuchnia słynie w całej Ameryce i dzięki któremu każdy Amerykanin potrafi powiedzieć coś po polsku - PIEROGI!!! (wersja amerykańska - "pierogis").
Przeważnie jak robię pierogi, to robię od razu dużą ilość i część zamrażam. Próbowałam dwóch sposobów zamrażania i wydaje mi się, że lepiej najpierw ugotować pierogi, rozłożyć na talerzu, żeby lekko wyschły z dwóch stron, a następnie włożyć do torebek foliowych i zamrozić. Ciasto nie może być mokre bo pierogi się skleją. Druga metoda, to rozkładanie na talerzu i wkładanie partiami surowych pierogów do zamrażarki. Jak trochę się zamrożą, to należy je przełożyć do torebek, albo pojemników i ponownie włożyć do zamrażarki. Jeżeli robimy dużo pierogów i mamy małą zamrażarkę, to może nam być ciężko zmieścić talerze z pierogami. Jeżeli jakimś cudem zdarzy się że pierogi będą długo leżały w zamrażarce, ciasto może zacząć wysychać i pękać.
Mięso na pierogi powinno mieć trochę tłuszczyku, wtedy farsz nie będzie suchy. Ułatwia to lepienie pierogów, ale również wpływa na ich smak. Ja najczęściej używam łopatki wołowej. Jeśli nie mamy grzybów, można dodać podsmażone pieczarki.
Poniżej przepis na ok. 40 dość dużych pierogów.

Składniki na ciasto:
400g mąki pszennej chlebowej
30g roztopionego masła
250ml gorącej wody
1/4 łyżeczki soli

Wszystkie składniki zagnieść i odstawić na godzinę. Dzięki temu będzie łatwiej się wałkowało.

Składniki na farsz:
1 kg mięsa wołowego z rosołu
30g grzybów suszonych (ja użyłam podgrzybków)
1 średnia cebula
1 łyżka masła
1/2 łyżki oleju
1 jajko
sól i pieprz

Grzyby namoczyć kilka godzin wcześniej. Mięso zmielić maszynką z sitkiem o średnich oczkach. Cebulę pokroić w kosteczkę, a następnie podsmażyć przez kilka minut na rozgrzanym maśle wraz z oliwią (oliwa dodana do masła sprawia, że masło się nie pali). Grzyby wyjąć z wody i również pokroić w kostkę. Wszystko wymieszać w dużej misce razem z całym jajkiem. Doprawić do smaku.

Ciasto rozwałkować na grubość ok. 3 mm i wycinać szklanką kółka. Należy uważać, żeby nie podsypywać za dużo mąką, bo ciężko będzie skleić pierogi. Jeżeli ciasto nie będzie chciało się kleić, należy zwilżyć wodą brzegi.


Na środek kółka nałożyć czubatą łyżeczkę farszu. Następnie złączyć przeciwległe końce i dokładnie skleić. Jeżeli chcemy możemy zrobić dodatkowo wzorek np. widelcem, albo zawijając brzeg pieroga.




Gotować w osolonej wodzie przez ok. 6 minut.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz